فعالیت۱۰۰ هزار نگهبان تحت نظارت ۷۲۰ موسسه حفاظتی و مراقبتی
رئیس مرکز انتظام پلیس پیشگیری ناجا با اشاره به اهمیت و کاربرد‌های امنیت مردم پایه گفت: طی سال ۹۸ نگهبانان موسسات حفاظتی و مراقبتی با حضور فعال در ۱۶ هزار نقطه از سراسر کشور نقش مهمی در ارائه خدمات و امنیت آفرینی ایفا کردند.
خبرگزاری میزان - سرهنگ " اکبر امینی" با اشاره به اینکه امنیت مردم پایه یکی از رویکرد‌های اصلی پلیس پیشگیری در تامین نظم و امنیت است، گفت: این رویکرد مبتنی بر اسناد بالادستی و تاکید سلسله مراتب فرماندهی است که در دستور کار این پلیس قرار دارد و توسعه آن بر عهده مرکز انتظام است.
بیشتر بخونید:
پلیس چگونه ترافیک را اندازه می‌گیرد؟
وی افزود: بر این اساس مرکز انتظام با راه اندازی موسسات خدماتی ـ حفاظتی در تحقق این رویکرد گام‌های موثری برداشته است و امروز این موسسات با تامین امنیت محله ها، مجتمع‌های تجاری، مسکونی و کارخانجات کمک قابل توجهی به برقراری نظم و امنیت می‌کنند.
این مقام مسئول ادامه داد: در حال حاضر تعداد کثیری از جوانان کشور پس از گزینش و طی دوره‌های آموزشی در راستای پیشگیری از وقوع جرم و کمک به تامین نظم و امنیت تحت عنوان "نگهبان" در موسسات حفاظتی و مراقبتی فعالیت می‌کنند به گونه‌ای که می‌توان با قاطعیت گفت در هر منطقه‌ای که نگهبان محله وجود دارد امنیت به شکل مطلوبی تأمین می‌شود.
سرهنگ امینی به تشریح دستاورد‌های مطلوب نگهبانان موسسات حفاظتی و مراقبتی در سال ۹۸ پرداخت و گفت: نگهبانان مؤسسات حفاظتی و مراقبتی با همکاری مراکز انتظامی از قبیل کلانتری‌ها در ۱۶ هزار نقطه از سراسر کشور موفق به کشف و ضبط بیش از ۲ هزار و ۵۷۷ مورد اموال مسروقه، کالای قاچاق و ممنوعه همچنین دستگیری ۲ هزار و ۶۴۳ نفر سارق، اراذل و اوباش و معتادان متجاهر شوند.
رئیس مرکز انتظام پلیس پیشگیری ناجا به سایر فعالیت‌های موثر نگهبانان موسسات اشاره و خاطرنشان کرد: در اربعین سال گذشته نیز از ظرفیت موسسات به خوبی استفاده شد و با به کارگیری ۵۱۹ نگهبان محله شاهد برقراری امنیت و نظم عمومی در شهر‌های مرزی منتهی به پایانه‌ها بودیم.
وی در بخش دیگر این گفتگو به اقدامات مرکز انتظام در راستای توسعه و تعالی موسسات خدمات حفاظتی و مراقبتی و نگهبانان فعال تحت نظارت موسسات پرداخت و افزود: طی سال ۹۸ تعداد ۵۷۱ نفر از مدیران موسسات و یک هزار و ۶۰۵ نفر از نگهبانان در کلاس‌های آموزشی مرکز انتظام حاضر و قوانین و مقررات مرتبط با حوزه ماموریتی در قالب‌های مختلف دروس نظری و عملی به آن‌ها ارائه شده است.
سرهنگ امینی نظارت بر محیط ماموریتی و بررسی روند ارائه خدمات توسط موسسات و نگهبانان را از دیگر اقدامات مرکز انتظام برشمرد و بیان داشت: در این راستا ۲ هزار و ۸۲۳ مورد بازرسی انجام و نواقص و معایب موجود توسط تیم‌های نظارتی مرتفع شده است.
این مقام مسئول تصریح کرد: در حال حاضر نزدیک به ۱۰۰ هزار نگهبان تحت نظارت ۷۲۰ موسسه حفاظتی و مراقبتی در سطح کشور فعال هستند.
وی در بخش دیگر این گفتگو با اشاره به اینکه به مدد الهی امنیت امروز کشورمان یک امنیت مثال زدنی و مردم پایه است گفت: توسعه هر چه بیشتر امنیت مردم پایه در گرو تعامل و همکاری سایر بخش‌های جامعه است.
رئیس مرکز انتظام در پایان اظهار امیدواری کرد مطابق برنامه ریزی انجام شده بتوانیم تعداد نگهبانان موسسات را به ۱۲۰ هزار نفر افزایش دهیم